امروز : 25 آذر 1397 - 03:31 |بسم الله الرحمن الرحیم"اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَفِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلًا وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلا"
علی(ع) عدالت مجسم است/از اصول اقتصادی حضرت علی(ع) باید درس بگیریم
لینک ثابت       تعداد بازدید : 396 بار       تاریخ انتشار : 23 فروردين 1396 ساعت 03:31

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد گفت: علی(ع) عدالت مجسم، میزان اعمال، شاخص سنجش اعمال انسان و سند و ملاک حقانیت است.

آیت الله سید احمد میرعمادی در سخنانی با اشاره به ابعدا شخصیتی حضرت علی(ع) در قرآن اظهار داشت: وزن و میزان از واژه هایی است که در قرآن فراوان به کار رفته و در روایات اسلامی ما میزان به امام علی(ع) تفسیر و تطبیق داده شده است.

وی ادامه داد: در سه آیه هفت و هشت و ۹ سوره الرحمن چهار بار کلمه میزان به کار رفته که امام رضا(ع) این وزن و میزان را به امام علی(ع) تطبیق داده است.

علی(ع) عدالت مجسم و میزان اعمال است

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد همچنین به آیه ۴۷ سوره انبیاء اشاره کرد و افزود: خدای متعال در این آیه می فرماید در روز قیامت ترازوی عدل را برپا می کنیم که امام صادق(ع) مقصود از میزان و ترازوی عدل در این آیه را پیامبران و اوصیای الهی دانسته است.

آیت الله میرعمادی خاطرنشان کرد: علامه مجلسی در بحارالانوار از مرحوم شیخ مفید نقل می کند که در روایت آمده منظور از موازین در آیه۴۷ سوره انبیاء حضرت علی(ع) و فرزندان پاک و مطهرش هستند.

وی با اشاره به اینکه امام علی(ع) میزان اعمال است، یادآور شد: میزان همان ترازو و از ریشه وزن و وسیله اندازه گیری است.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه برای هر چیزی ترازو و میزان خاصی است، عنوان کرد: باتوجه به اینکه هرچیزی به تناسب خودش سنجیده می شود، در مسائل معنوی نیز باید میزان وجود داشته باشد که اعمال را با او بسنجیم.

آیت الله میرعمادی تصریح کرد: عقاید و اخلاق و اعمال ما توسط انبیاء و اوصیاء آورده شده اند پس آنها میزان سنجش اعمال ما هستند.

وی با بیان اینکه ما معتقدیم نامه اعمالمان باید به امضای امام زمان(عج) برسد، افزود: علی(ع) حق محض بوده و میزان چیزی است که حق را نشان می دهد.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه میزان باید عدل باشد، خاطرنشان کرد: علی(ع) عدالت مجسم، میزان اعمال، شاخص سنجش اعمال انسان و سند و ملاک حقانیت است.

ما باید از اصول اقتصادی حضرت علی درس بگیریم

آیت الله میرعمادی در ادامه به حدیثی از امام سجاد(ع) اشاره کرد و بیان داشت: ایشان می فرمایند که امام علی(ع) امیر ایمان و میزان اعمال است. همچنین امام صادق(ع) می فرمایند به خداقسم علی(ع) صراط مستقیم و میزان اعمال است.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد در ادامه سخنان خود با تشریح شاخص های سیره اقتصادی امام علی(ع)، اظهار داشت: حضرت علی(ع) با رفتار خود نشان داد که چگونه می توان در عین زهد و تقوا دنیا را آباد کرد و به پیشرفت اقتصادی دست یافت.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه موفقیت امام علی(ع) از آن جهت بود که آن حضرت دنیا را برای خدا آباد کرد، یادآور شد: سیره حضرت علی(ع) در حوزه کسب و کار باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه حضرت علی(ع) همواره جدیت در کار و تلاش و تاکید بر تولید فراوان داشت، افزود: ایشان هرگز اشتغال به کار و تولید را منافی مقام و موقعیت اجتماعی خود نمی دانست.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد ادامه داد: مطابق روایات مختلف همواره کسی که نسبت به کار و تولید بی اعتنا بود در نزد امام علی(ع) جزء منحوس ترین افراد بوده است.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه سیره امام علی(ع) اشتغال به کار و تلاش و تولید مفید بوده است، تصریح کرد: ما باید از اصول اقتصادی حضرت علی درس بگیریم و الگوبرداری کنیم.

وی تصریح کرد: سیره حضرت علی(ع) در صرفه جویی، دوری از اسراف، تقسیم عادلانه بیت المال و مبارزه با مفاسد اقتصادی بوده است.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه اصول اقتصادی یاد شده در طول دوران حکومت حضرت علی(ع) محور فعالیت ایشان بوده است، یادآور شد: شیعیان به وجود چنین امامی به خود افتخار می کنند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد ادامه داد: زندگی حضرت علی(ع) به ما نشان می دهد که باید علاوه بر اینکه در تولید و اشتغال کوشا باشیم بلکه در مصرف نیز صرفه جو باشیم و از اسراف دوری کنیم.

در گفتگو با خبرنگار مهر