امروز : 25 آذر 1397 - 02:51 |بسم الله الرحمن الرحیم"اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَفِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلًا وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلا"
مراسم عزاداری ایام فاطمیه با سخنرانی آیت الله میرعمادی در دانشگاه ادیان و مذاهب قم
لینک ثابت       تعداد بازدید : 524 بار       تاریخ انتشار : 14 اسفند 1395 ساعت 02:51

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، مراسم عزاداری ایام فاطمیه روز چهارشنبه 11 اسفند با حضور و سخنرانی حضرت آیت‌الله میرعمادی، نماینده مقام معظم رهبری مدظله‌العالی در استان لرستان، از سوی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

در این مراسم که پس از اقامه فریضه نماز ظهر و عصر در محل نمازخانه دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد، آیت الله میرعمادی به سخنرانی پرداخت.

آیت الله میرعمادی در ابتدا به ریشه و انگیزه اعمال انسان پرداخت و با مروری بر نظریات مختلف در این زمینه گفت: برخی اعمال انسان را ناشی از ذات انسان و برخی ناشی از لذات و شهوات می دانند اما مهمترین علت در این میان تعلیم و تربیت است و هر کس هر آن‌گونه که تعلیم و تربیت ببیند عمل خواهد کرد.

آیت الله میرعمادی سپس به کلام خداوند متعال در قرآن کریم در سوره اسراء آیه 84، دراین‌باره اشاره کرد و افزود: خدا در این آیه به پیامبر می فرماید که ای پیامبر به مردم بگو که هر کس بر اساس شاکله خود رفتار می کند.

آیت الله میرعمادی سپس به معنای واژه شاکله پرداخت و گفت: شاکله در لغت به معنی مهار است اما در اصطلاح به مجموعه روحیات بیرونی انسان که او را مهار می کند گفته می شود و به دو دسته صفات خَلقی و خُلقی تقسیم می شوند که دسته اول شامل ویژگی هایی است که در ذات انسان است و دسته دوم به صفاتی می گویند که انسان در نتیجه تربیت پدر و مادر و معلم کسب می کند.

وی سپس در بخش دوم سخنان خود به شخصیت حضرت زهرا (س) پرداخت که پیامبر بر دستان او بوسه می زد و آیاتی چون آیه تطهیر و مباهله در منقبت وی نازل شده است.

وی شاکله اصلی صفات حضرت زهرا (س) را به طور خلاصه دو صفت ایمان و ولایت خواند که بقیه صفات الهی و انسانی ایشان در سایه این دو صفت قرار می گیرند.

میرعمادی این دو صفت را شکل دهنده سرنوشت هر انسانی دانست و گفت: فقدان این صفات به ترتیب به کفر اعتقادی و عملی در انسان منجر می شود.

وی ایمان و ولایت را جهت دهنده تمام اعمال عبادی و معنوی انسان دانست و افزود: وقتی ما نماز می خوانیم و روزه می گیریم، تمام این ها به شرط ایمان و ولایت ما مورد قبول است.

آیت الله میرعمادی در ادامه دو صفت ایمان و ولایت را ارزش دهنده به وجود هر انسان دانست و خضوع مقامات بین المللی در دیدار با مقام معظم رهبری مدظله العالی را به دلیل وجود این صفات در ایشان دانست.

این جلسه پس از سخنرانی حضرت آیت‌الله میرعمادی با آیین مداحی و ذکر مصیبت در رثای حضرت زهرا (س) ادامه یافت و حضور عزاداران بر سر سفره کرامت ایشان پایان بخش آن بود.

گفتنی است حضرت آیت‌الله میرعمادی، نماینده مقام معظم رهبری مدظله‌العالی در استان لرستان پیش از این آیین، دیداری نیز با حجت الاسلام والمسلمین نواب، رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب داشت