امروز : 25 آذر 1397 - 02:51 |بسم الله الرحمن الرحیم"اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَفِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلًا وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلا"
فرهنگ عمومی اساس پویایی
لینک ثابت       تعداد بازدید : 1958 بار       تاریخ انتشار : 27 دی 1391 ساعت 02:51

بر همین اساس شورای فرهنگ عمومی پایه‌گذاری شد تا نخبگان فرهنگی اجتماعی هر جامعه نسبت به برون‌دادهای رفتاری جامعه هدف خود سیاست‌هایی را تبیین و طرح‌هایی را اجرایی کنند که موجب تحول در آن جامعه گردد.
مهمترین وظیفه این شورا که در تمام شهرهای کشور می‌بایست به صورت مرتب تشکیل جلسه دهد این است که نسبت به تمامی رفتارهای صحیح و غلط جامعه هدف تأمل و تعقل کنند و براساس داده‌های آماری و اطلاعات حاصل از تحقیقات میدانی وضعیت جامعه را رصد و برای تهدیدها و فرصت‌های پیش رو برنامه‌ریزی لازم را انجام ‌دهد تا براساس مصوباتش نهادهای مسئول اقدامات درخور شأن را به منظور توسعه و تعالی جامعه در دستور کار قرار دهند.
به طور مثال در نقاط مختلف کشور میزان مصرف کالا، میزان خودکشی مصرف مواد افیونی و آرام‌بخش، مدگرایی، توجه به مسائل دینی و اعتقادی و... متفاوت است؛ خوب یا بد هرکدام از این مسایل بایدتوسط صاحب‌نظران تشخیص داده شود و در راه کاهش بدی‌ها و ارتقاء خوبی‌های موجود برنامه‌ریزی لازم به عمل آید.
دراستان لرستان نیز همانند بسیاری از نقاط کشور تهدیدها و فرصت‌های جدی‌ای وجود دارد که می‌بایست براساس تحلیل داده‌های آماری و پژوهش‌های میدانی تضعیف یا تقویت شوند؛ مؤلفه‌هایی که تصمیم‌گیری نسبت به آن‌ها از جمله اختیارات مهم و اصولی شورای فرهنگ عمومی‌ست.
به‌طورمثال در استان لرستان میزان مصرف کالا و هدررفت انرژی مطابق با آمار موجود در شرایطی نه تنها فراتر از استاندارد جهانی‌ست بلکه متأسفانه از میانگین ملی هم پیشی گرفته است؛ مبحثی که باید چگونگی برخورد با آن در جامعه اصلاح شود به طول مثال مطابق با اعلام محققان و پزشکان خوردن یک سیب یا ده سیب به یک میزان برای بدن تأثیر دارد و یا اینکه مصرف گوشت قرمز به صورت خارج از حد معمول نه تنها برای بدن مثمرثمر نیست بلکه موجب ایجاد بیماری‌های جدی می‌شود، از این رو باید برای چگونه مصرف کردن مردم در جامعه طرح و برنامه‌های اصولی طراحی و تبیین و برای مردم فرهنگ سازی شود که از مصرف بی رویه جلوگیری کنند چرا که هم به سلامتی خود ضرر و زیان وارد می‌کنند و هم موجب تضییع منابع ملی می‌شوند؛ یا در مباحثی دیگر بحث فرهنگ کار و خارج کردن جوانان لرستان از یک تنبلی مزمن تاریخی باعث می‌شود چرخ‌های توسعه اقتصادی لرستان در مسیر آرمانی خود بچرخد؛ چرخ‌هایی که امروزه به خاطر بسیاری دلایل از جمله مباحث فرهنگی فرآیندی متضاد با نعمات بیشمار الهی، ظرفیت‌های اقتصادی و شرایط استراتژیک‌اش دارد.
البته نباید فقط به تهدیدها توجه داشت یکسری فرصت‌های خاص هم هست که می‌شود با تکیه بر آن‌ها فرهنگ بدیع و مانایی را به عنوان الگو در ایران و حتی جهان پایه‌گذاری و تقویت کرد به طور مثال میزان عیادت از بیمار،‌ صله‌رحم و دیدو بازدیدهای عمومی توجه جدی به ارزش‌های معنوی و اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع)، قانع بودن، سلحشور و مدافع ارزش‌های ملی و مذهبی و... از جمله مؤلفه‌هایی هستند که برنامه‌ریزی برای هرکدام از آنها از وظایف عمده‌ی شورای فرهنگ عمومی‌ست و می‌توان با تقویت آن‌ها موجبات تعالی جامعه را فراهم کرد چرا که در بسیاری از نقاط کشور همسایه از همسایه خبر ندارد اما در لرستان همسایه‌ها از بود و نبود همدیگر به‌خوبی آگاهند و البته در صورت داشتن هرگونه کسالت به عیادت همدیگر می‌شتابند و حتی در مباحث دیگر از جمله تاسوعا و عاشورای حسینی حماسه‌ای ماندگار در عرض ارادت به ساحت مقدس ائمه معصوم به ثبت رسانده‌اند. رخدادهای میمون و مبارکی که باید برای ارتقاء و تقویت آنها برنامه‌ریزی لازم به‌عمل آید.
به‌طور مثال توجه جدی به رفتارهای مثب فرهنگی جامعه لرستان در سال‌های اخیر با حضور حضرت‌حجت‌الاسلام والمسلمی میرعمادی نماینده معزز ولی فقیه در استان و ریاست معظم شورای فرهنگ عمومی لرستان روند روبه‌رشدی را گرفته است. روندی که در ساماندهی عزاداری‌های مردم و هدایت جامعه به‌سمت باورهای صحیح در دستور کار قرار گرفت، موجب گردید که نه تنها آسیب‌ها و انحرافات عاشورایی بر امواج خروشان شور حسینی سوار نشوند، بلکه شعور حسینی در عزاداری‌های مردم تقویت شود.
به‌هرحال شورای فرهنگ عمومی باید در لرستان با نگاهی متعالی تر مورد توجه قرار بگیرد؛ چراکه به‌نظر میرسد موضوع فرهنگ و عدم توجه تاریخی به آن در طول سال‌های قبل از انقلاب، از جمله تهدیدهایی است که لرستان را هنوز از رسیدن به ‌قله‌های افتخار –که شایسته آن است- دور نگه داشته است.